VİOP Nedir?

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası) 2005 yılında VOB olarak kurularak, 2013 yılında Türkiye’de VİOP ismi ile faaliyetler göstermeye başlamıştır. Türkiye üzerinde maden ve vadeli işlemleri tek bir çatı altında toplayan VİOP oldukça güçlü bir altyapıya sahiptir.

VİOP’ta Vadeli İşlemler

Vadeli işlemler ile al-sat işlemleri farklı bir mantık ile gerçekleştirilir. Risksiz korunma adı verilen Hedge ile spekülasyondan yararlanılabilmektedir. Örnek verilmesi gerekirse; Dolar fiyatlarında yaşanabilecek değişimlere karşı vadeli işlem yapılarak, kazanılacak olan kar oranı korunabilmektedir. Vadeli işlemler; İleri tarihlerde işlem görecek olan yatırım aracının bulunduğumuz günden alınıp satılmasıdır. Bu hakkı veren ise vadeli iş sözleşmesidir. Bu sözleşme üzerinde teminat oranları ve diğer kriterler net olarak belirtilir. Sanal olarak yapılan sözleşme ile yatırımcı bu kriterler üzerinden alım veya satım işlemlerini gerçekleştirebilir.

Vadeli işlem sözleşmelerine Türev araç ismi verilmektedir. Türev araç, adından da anlaşıldığı üzere, türetilmiş maddelerden oluşur. Bu türev araçlar forward, futures, opsiyon ve swap olarak çeşitlenir. Vadeli işlemlerde kullanılan ise futures sözleşmeleridir.

VİOP’ta İşlem Gören Türev Ürünler

VİOP üzerinde işlem gören yatırım amaçlarının tümü türev ürünler olarak adlandırılır. Aynı zamanda da sözleşme olarak tanımlanan yatırım araçları, vadeli işlem ve opsiyon olarak kullanılır. VİOP üzerinde adı geçen türev ürünlerinin vade, nitelik, fiyat ve miktar olarak 4 ana unsuru bulunur. Bu bilgileri örnek ile özetlememiz gerekirse; Altın işleme tabii tutulan bir finansal üründür. Altının vadeli işleme söz konusu olması için, sözleşme kullanılır. Kullanılan bu sözleşmede alım ve satım için belirli noktalar oluşturulur. Bu noktaların en başında vade bulunur. Vade ile belirlenen süre sonunda alım ve satım hakkınız belirlenir.

VİOP İşleminin Farkı

VİOP işlemlerinin sık tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biriside Hedge etmek yani korunmaktır. Yukarıda da açıklandığı üzere fiyatların yükselme veya düşme riskine karşılık kar oranları korunabilmektedir. Bunun yanı sıra spekülatif amaçlı veya Arbitraj amaçlı VİOP kullanımı da tercih edilebiliyor.

Faliyet Alanlarımız

ABull